Pohyb a zdraví

pohyb

Ahoj a dobrý den. Věděli jste, že pravidelný pohyb je základním předpokladem pro zdraví a dlouhověkost? Lidské tělo je po sta tisících letech vývoje utvořeno tak, že je pro něj pohyb zcela zásadní a přirozenou součástí každodenního života. Ale teď ruku na srdce… hýbeme se dostatečně?

Nedostatek pohybu a samozřejmě špatná životospráva jsou nejvíce spojovány s obezitou. Lidí s nadváhou a obezitou bohužel v Česku přibývá. Nyní u nás žije cca 66 % dospělých s vyšší než normální hmotností. Průzkum agentury STEM o tělesné hmotnosti české populace z konce roku 2020 ukázal, že zhruba 38 % dospělých v ČR má nadváhu a dalších 28 % trpí obezitou. Tato čísla jsou velmi znepokojující. Velmi alarmující je pak zvláště fakt, že také statistika dětí s nadváhou a obezitou neoplývá pozitivními čísly. Cca 30 % českých dětí má nadváhu a necelých 10 % je obézních. Přitom ještě v 90. letech minulého století bylo registrováno u praktických lékařů jen kolem 3,5 % obézních dětí. Za posledních 25 let se tedy počet dětí s obezitou ztrojnásobil.

Chcete zjistit, jak na tom jste? Vypočítejte si svůj BMI…

BMI je měření štíhlosti nebo korpulence člověka na základě jeho výšky a hmotnosti a je určeno ke kvantifikaci hmoty tkáně. Je široce používán jako obecný ukazatel toho, zda má člověk na svou výšku zdravou tělesnou hmotnost. Konkrétně se hodnota získaná z výpočtu BMI používá ke kategorizaci toho, zda má člověk podváhu, normální váhu, nadváhu nebo obezitu podle toho, do jakého rozmezí hodnota spadá. Nadváha nebo podváha může mít významné zdravotní účinky. I když BMI není zcela dokonalým měřítkem zdravé tělesné hmotnosti (je nutné také brát v úvahu složení těla – svaly, tuk, kostní hmota, voda), tak je užitečným ukazatelem toho, zda je zapotřebí nějaké další testování nebo opatření. Pokud chcete znát své podrobné výsledky tělesného měření, tak doporučuji podstoupit u odborníka diagnostiku a analýzu těla například na váze Tanita.

VYPOČÍTEJTE SI SVÉ BMI ZDE

Hmotnot (kg):
Výška (cm):
       
Hodnota BMI:
BMI znamená:


Vadí Vám, že nemůžete nosit Vaše oblíbené oblečení, protože se do něj jednoduše nevejdete? Věřte, že to je to nejmenší. S obezitou může souviset spousta dalších zdravotních komplikací. Mezi ty nejčastější patří:

  • diabetes mellitus II. typu,
  • kardiovaskulární onemocnění, kam patří:
    • hypertenze neboli vysoký krevní tlak
    • ischemická choroba srdeční
    • infarkt myokardu
    • cévní mozkové příhody
    • poruchy srdečního rytmu
    • křečové žíly na nohou

Tip: Na našem e-shopu pro vás máme k dispozici samotest z kapky krve, který si můžete udělat doma a zjistí vám, zdali máte možný předpoklad k těmto problémům. 

  • ortopedické problémy (degenerativní nemoci zejména nosných kloubů),
  • urologické nádory (prostaty, ledvin),
  • žaludeční, střevní a jaterní onemocnění (pálení žáhy, zánět žlučníku, ztukovatění jater),
  • kožní problémy (ekzémy a plísně, strie, celulitida),
  • spánková apnoe,
  • psychické potíže.

Podváha má také svá rizika:

  • Podvýživa, nedostatek vitamínů, anémie (snížená schopnost nést krevní cévy)
  • Osteoporóza – onemocnění, které způsobuje slabost kostí a zvyšuje riziko zlomenin
  • Snížení imunitní funkce
  • Problémy růstu a vývoje, zejména u dětí a dospívajících
  • Možné reprodukční problémy u žen v důsledku hormonální nerovnováhy, která může narušit menstruační cyklus. Ženy s podváhou mají také vyšší šanci na potrat v prvním trimestru.

Je jasné, že výše zmíněné informace nejsou zrovna pozitivní. Ale i tak je tu jedno důležité pozitivum – těmto komplikacím se dá velice efektivně předcházet v rámci prevence. Patříte ale k těm, kteří ve výčtu zdravotních rizik již našli své zástupce? Tak nezoufejte… Existují cesty, které mohou Váš stav zlepšit anebo dokonce uvést opět do normálního stavu. Jde jen o převzetí odpovědnosti za své zdraví. Za svůj život jsem potkal spoustu lidí, kteří byli smířeni s tím, že budou doživotně brát mnoho léků kvůli tomu, aby se jim zdravotní stav nezhoršil. Ale také jsem poznal mnoho lidí, kteří se s tímto nechtěli spokojit a hledali příčiny komplikací a začali je efektivně řešit. Řešení příčin zhoršeného zdravotního stavu není jednoduchou a krátkodobou cestou. Nicméně odměnou může být o mnoho kvalitnější, zdravější, delší a spokojenější život. Chce to mít vůli a odhodlání vystoupit ze své komfortní zóny a najít si čas a prostor pro sebe a své tělo. Protože právě naše tělo nebude v 60 – 70 letech zajímat, že jsme na něj neměli celý život čas. Veškeré zanedbávání nám vrátí i s úroky. Existuje spousta cest, jak řešit například nadváhu a obezitu, chronický zánět, výživu na buněčné úrovni, únavu, bolesti svalů a kloubů, autoimunitní a psychické problémy a mnoho dalšího. I na našem E-SHOPU Doplnse.cz máme spoustu skvělých přírodních věcí, které dokáží efektivně pomoci nejen s výše uvedenými příklady, ale také můžete využít odborníků z našeho týmu, kteří mají bohaté zkušenosti v oblasti tréninku, zdraví a dlouhověkosti. Také nezapomínejte na to, že svůj prostor by měl dostat i Váš ošetřující lékař nebo odborník v té oblasti, která Vás trápí. Rozhodně nedoporučuji vydávat se na hazardní experimentální cesty s Vaším zdravím na vlastní pěst bez potřebných znalostí. Zdraví máme přeci jen jedno. 

K základním pilířům zdraví a dlouhověkosti patří mimo jiné neodmyslitelně POHYB. Pohybová aktivita může mít mnoho podob a výkonnostních úrovní. Pojďme se však dnes podívat na úplný základ všeho…

Chci začít s pohybem, ale nevím jak… 

Pokud jste profesionální sportovci, tak věřím, že své řemeslo ovládáte na výbornou. Stejně tak, pokud patříte do kategorie tzv. sportovců – hobíků, tak také věřím, že svého sportovního favorita, kterému věnujete svůj čas, máte. Ale co ti, kteří se sportem chtějí teprve začít? Nebo ti, kteří kvůli svému věku, zdravotnímu stavu a stavu pohybového aparátu nemohou jít třeba hrát fotbal, hokej nebo tenis? Také se mezi námi mohou najít tací, co jsou výborní na technické věci, ale sport nikdy nebyl jejich silnou stránkou. V letech minulých jsem pracoval jako vedoucí v rekondičním centru, které bylo určené pro seniory, kardiaky, diabetiky a pro lidi trpící obezitou. Zajisté si dokážete asi představit, že jsme s našimi klienty nedělali crossfit a ani jsme nezvyšovali kondici brutálním intervalovým tréninkem. Pro tyto klienty moc možností, jak se dát tzv. do kupy, nebylo. Ať byl limitem věk, hypertenze nebo tělesná schránka, tak tu ale vždy bylo jedno společné… každý klient k nám došel po svých. A ano – CHŮZE je skvělým nástrojem pro aktivnější život a prostředek pro dlouhověkost. Díky tak obyčejnému pohybu, jakým je chůze, můžete předcházet spoustě zdravotním neduhům. Jedná se pro člověka o nejpřirozenější pohyb, který je jednoduchý, efektivní a zcela ZDARMA. Pohyb, který můžete provádět téměř všude a třeba už teď hned. Navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení. 

Proč je chůze tak důležitá? Uveďme si několik příkladů:

  • zlepšuje kondici a vytrvalost,
  • je prospěšná pro naše srdce,
  • zmírňuje deprese a únavu,
  • zlepšuje náladu,
  • vytváří méně tlaku na klouby než běhání,
  • může zabránit přibývání na váze (pokud chodíte pravidelně),
  • snižuje riziko rakoviny a chronických onemocnění,
  • posiluje krevní oběh a správné držení těla.

Chůze může být skvělým nástrojem pro začínající sportovce, ale také jako nástroj při redukci tělesné hmotnosti jak pro muže, ženy, tak i pro děti. Je dobré si však uvědomit, že chůze by neměla být jen několika týdenní výzvou, ale je vhodné ji zařadit do svého života jako něco zcela přirozeného. A kolik tedy nachodit kroků denně? Tento počet se může lišit na základě věku, aktuální úrovně kondice, stavu pohybového aparátu a cílů v oblasti zdraví. S jistotou se tedy nedá počet kroků stanovit přesně. Existuje mnoho studií, ve kterých se dají nalézt různé postoje k denním krokům. Nicméně chůzi vnímám jako nenáročnou a bezpečnou aktivitu, a proto i svým klientům doporučuji denně nachodit cca  8000 – 10000 kroků (pokud netrpí nějakým omezením). Pomocníkem k počítání kroků může být aplikace, chytré hodinky, nebo fitness náramek.

Zapátrejme v paměti, zda existují v našich životech momenty, kdy můžeme v rámci přesouvání z bodu A do bodu B vyměnit například auto nebo prostředky veřejné hromadné dopravy za chůzi nebo jízdní kolo. Našemu tělu to zajisté prospěje, budeme se cítit lépe a podpoříme tak naše zdraví.

Možností, jak se hýbat, je samozřejmě spousta. Je však důležité mít na paměti, že pohyb samotný není řešením pro všechny problémy. Mezi další pilíře zdraví a dlouhověkosti patří také:

  • vyvážená strava,
  • pitný režim, 
  • spánek a regenerace,
  • eliminace stresu,
  • otužování,
  • správné dýchání,
  • doplňky stravy. 

Nezapomínejte také na to, že gram prevence převýší tuny následných opatření. Na další témata ohledně zdraví a dlouhověkosti se můžete těšit v našich dalších článcích.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů