Hádám, že tohle nebude první článek o testosteronu, který čtete. Dnes si jej ale místo do prostředí kulturistiky a svalů zasadíme do kontextu dlouhověkosti a podpory libida a mentálního zdraví. V článku níže se dozvíte :
Co to vlastně testosteron je?
Testosteron je hlavním mužským pohlavním hormonem ze skupiny androgenů (ovšem v menší míře se vyskytuje i u žen). Podporuje rozvoj mužských znaků, což znamená, že řídí celou řadu věcí, jako objem svalové hmoty, ochlupení a růst vlasů, hloubku hlasu, motivaci a sexuální drive. Z chemického hlediska je velmi podobný cholesterolu, ze kterého je syntetizován v Leydigových buňkách ve varlatech (na jeho hladině se podílí z menší části i nadledviny, které ale tvoří jen jeho prekurzor DHEA). Krví potom cestuje vázán na bílkovinové přenašeče a jenom v malé míře nevázaný (volný testosteron, s ním se můžete setkat u krevních testů), ve své bioaktivní podobě.
Už ale dost chemie. Většina lidí si testosteron spojuje s nabušenými kulturisty ve fitku, agresivitou a vypadáváním vlasů (za to můžou ale exogenní steroidy). Někteří lidé se kvůli těmto představám dokonce bojí, aby ho neměli přebytek.
Vztah testosteronu, mentálního zdraví a libida
Věda už dlouho poukazuje na řadu jiných, mnohdy důležitějších efektů testosteronu, jako jsou například vyšší míra energie, lepší odolnost vůči stresu ale i lepší sexuální život a nižší riziko depresí. Tato studie například krásně shrnuje efekty testosteronu na lidskou psychiku. Ukazuje že testosteron působí efektivně proti depresím a úzkostem regulací hladiny serotoninu v mozku a podporou neuroplasticity (schopnosti mozku vytvářet nová spojení).
Nízké hladiny testosteronu jsou také spojeny s erektilní dysfunkcí a nižším libidem. To samo může přispívat k horšímu well beingu a zhoršovat tak kvalitu života.
Testosteron a dlouhý život?
Tohle možná není první věc, co by vás ve spojení s tímto hormonem napadla. Zkreslenou představu o vypadání vlasů nebo infarktu mají ale na svědomí syntetická anabolika, nikoliv náš vlastní testosteron. Ten naopak skrze věci jako vyšší hustota kostí, lepší kognitivní funkce, sníženou percepci bolesti a více svalové hmoty může prodloužit, ale hlavně výrazně zlepšit kvalitu vašeho života. Velké procento smrtelných úrazů totiž ve stáří tvoří pády a jejich následky (hlavně zlomeniny kyčelního kloubu). Zhoršení nálady a wellbeingu bereme jako přirozenou součást stárnutí, o úpadku kognitivních funkcí nemluvě. Nebylo by skvělé se těmto trablím vyhnout a místo toho si užít spokojené a aktivní stáří?
Faktory narušující tvorbu testosteronu
Pojďme se tedy podívat na hlavní příčiny upadajících hodnot testosteronu, jak se jim vyvarovat a užívat si výše zmíněných benefitů. Nevíte o čem mluvím? Je normální, že s věkem hodnoty testosteronu klesají. Leydigovy buňky ztrácejí citlivost na luteinizační hormon adenohypofýzy a přestávají tak tvořit testosteron. Co ale normální není, je že od 80 let minulého století klesají jeho hodnoty každoročně zhruba o 1%! To znamená že dnešní muži mají přibližně o 40% méně testosteronu než jejich vrstevníci v osmdesátkách. Faktorů, které stojí za tímto znepokojujícím poklesem je řada. Mezi nejzásadnějšími z nich jsou :
O většině z nich už jste nejspíše slyšeli a ano, některými trpěli i lidé v minulém tisíciletí a přesto měli lepší hladiny testosteronu. Faktory, které se ale objevují v poslední době a jenom prohlubují problémy s tímto hormonem jsou hlavně stres, sedavý způsob života a hormonální disruptory spolu s pornografií.
V dnešní době, někdy vtipně nazývané době plastové, jsou právě plasty jedním z velkých zdrojů těchto látek, zejména pak jejich zahřívání či kontakt s kyselými/zásaditými tekutinami. Dalšími zdroji mohou být pesticidy, potravinářská aditiva a nebo dokonce látky dávno zakázané, které ale stále přetrvávají v našem potravním řetězci, vlivem jejich stabilní struktury.
Příznaky suboptimální hladiny testosteronu
Nedostatek tohoto hormonu vám může pořádně zatočit s prožíváním života a well-beingem. Lidem s nízkou hladinou testosteronu se často vytratí veškerý drive do života a celkově si nepřipadají dobře. Dalšími ukazately jsou například :
Jak je ze zmíněných příznaků zřejmé, jde o zásadní problém. V příštím příspěvku se proto detailně podíváme, jak optimalizovat váš testosteron a dát vám nový nádech do života. Můžete se těšit na propojení teorie s praxí a na tipy, které nikde na internetu nenajdete.