V tomto článku se společně ponoříme do velmi, velmi našlapaného a dokonale evolucí vymakaného imunitního systému, který nás chrání a pečuje o nás, abychom byli zdraví a mohli žít co nejdelší život.
Vítejte ve světě, kde naše tělo hraje roli neohroženého rytíře, bráníce nás před nástrahami mikrobiální říše. Ano, zde v srdci našeho imunitního systému se odehrávají události s napětím a dramatičností, kterou by záviděl kdejaký režisér. Každý den se zde utkávají naši obránci zdraví s různými viry, patogeny, bakteriemi a dalšími nástrahamy, které jsou všude kolem nás. Tihle naši pomocníci udržují pořádek a harmonii.
Naše tělo je jako pevnost, v níž bráníme své území proti nevítaným vetřelcům. V první linii stojí naši obránci, jako jsou bílé krvinky, hned za nimi stojí naši generálové, jako jsou lymfocyty. Společně tvoří tým neporazitelných bojovníků, připravených bojovat proti jakémukoli vetřelci, který by se odvážil na naše tělo pomyslet. Pro tyhle útočníky jsme velmi vhodné a teplé prostředí kde se mohou množit, nedí tedy divu, že se za námi hrnou po milionech.
Ať už se jedná o banální nachlazení, nebo složitější útok v podobě chřipky nebo mutace Covidu-19, naše imunita je připravena na akci. S každými novými výzvami se naši vojáci v našem těle připravují na boj. To je náš obranný mechanismus v akci, připravený dát vetřelcům na frak. Každým novým typem viru, bakterie, nějakého útočníka, který se rozhodne v nás usídlit a rozmnožit, což musí udělat na patřičném místě, jako třeba sliznice. Je naše imunita v pozoru a učí se rozeznat nového útočníka, tím jej lokalizovat, upozornit celý systém, vytvořit Antigen a začít útočníka likvidovat tím, že se začnou vytvářet protilátky. Velkou roli v tomto procesu hrají takvané Neutrofily. To jsou pak ty zelené soply, zelené hleny co vykašláváme. Je to naše mrtvá obranná linie, která položila svůj život aby pohltila a zneškodnila útočníka. Náš imunitní systém za nás doslova položí svůj život a my jej pak odvedeme nějakým otvorem z našeho těla pryč. Takto velmi zjednodušeně funguje náš Adaptivní imunitní systém. Který se musí vypořádat se stále novými formami nepřátel a nese název Adaptivní, protože se pořád přizpůsobuje a adaptuje na nové prostředí. Jen díky tomu zde pořád jsme. Být adaptivní je tedy způsob našeho imunitního systému jak přežít a my si z něj můžeme vzít inspiraci do našich životů. Dokázat se přizpůsobit jakékoliv situaci v našem životě a přežít.
Zamyšlení mimo kontext od autora článku
Občas přemýšlím nad tím, zdali je správně vyhýbat se tomu chytit chřipku, chytit nějaký bacit, nebo vir. Jestliže se náš imunitní systém trénuje, když je nějakým útočníkem napadnutý, pak je napadení žádoucí. Typický příklad jsou neštovice u dětí. Já mám momentálně malou 6 měsíční dceru a s partnerkou ji necháváme strkat do pusy různé věci a to i ze země. Imunita se buduje a staví, dnešní doba extrémní hygieny je další extrém a extrém nikdy není úplně ideální. Dalším zajímavým faktem je samotná chřipková sezóna, která přichází po létě. V létě je naše imunita na dovolené, protože je hodně Slunce, jsme venku, prostě pohoda. Aby se naše imunita připravila na krušnou zimu, tak zde máme období chřipky a nachazení, tam se z dovolené musí vrátit a makat. Je tedy optimální se chřipce vyhýbat, nebo je vhodné si ji projít? Nejpíš ta inteligence těla každému z nás ví, co má dělat a tak se stačí odevzdat. K tomu, jak naložit s našim zdravím když už něco chytneme se podíváme v článku dál.
Honza
Cesta autobusem, návštěva restaurace, veletrh s hračkami, prostě spousta lidí na jednom místě, stačí kýchanec, sáhnout rukou na madlo v autobuse a pak se poškrábat v nose. Útočník se neptá, usídlí se a začne se množit tam kde mu je teplo a vlídno. Jakmile nás dostane, celý systém našeho zdraví to pozná. Začne se dít celá řada fyziologických i biochemických procesů. V kostce se naše tělo dává do boje a abychom mu v tom nebránili, tak nás ochromí. Může nám být slabo, malátno, nechuť cokoliv dělat, natož myslet. Takto je to v pořádku a abychom utrpěli co nejmenší škody, měli bychom jít s rytmem našeho těla. Ideálně tedy lehnout do postele, připravit si nějaký lektvar v podobě čaje z bylin, nebo kořene zázvoru, kurkumy a dalších. Nechat naše tělo odpočívat. Ono nás nevypíná jen tak pro nic za nic, když mu dáme 100% prostor se s bojovníkem poprat, budeme rychleji zase zdraví a bez většího poškození. Spousta lidí nemoci přenáší a to není ideální cesta k Dlouhověkosti. Přenášení nemoci sebou nese celou řadu následků, některé mohou být časem i chronické.
Naše tělo je v plném ponoru v boji s nepřítelem. My ležíme v posteli a vlastně je lepší, že se do toho nijak nemotáme, tělo to zvládne samo. To je úžasné že?? Mně osobně to příjde fascinující.
Každopádně, když už máme tu moderní vědu a různé výzkumy. Když už víme více jak fungují mechanismy našeho imunitního systému a našeho zdraví. Můžeme něco málo udělat, abychom i tak našemu systému pomohli se s tím lépe vypořádat a my tak utrpěli menší poškození. Na řadu přichází stravování a doplňky stravy.
Asi to znáte, ale když nás něco pohltí, mnohdy není ani chuť něco sníst. Je zde důležité balancovat mezi tím, že nejím a tím, něco malého si dát. Důležité je myslet na to, že trávení zatěžuje organismu a bere mu energii, kterou by mohl použít na boj s nepřítelem. Naše tělo v boji spotřebovává energii, různé makro i mikro nutrienty, enzymi, další látky a proto bychom mu jej měli co nejrychleji dopřát. Jeden z mechanismů je také teplota. S tou naše tělo a obranná linie také pracuje. Je zde dokonce mechanismus Interleukinu (něco jako podpalovač horečky), který zvyšuje teplotu našeho těla, ale o tom třeba příště, zpět k teplému. Skvělá varianta je hodně silný vývar. My doporučujeme ideálně s masem a zeleninou. Je to něco teplého, plného makro i mikro živin, mastné, hutné, tažené dlouho nad ohněm. Z pohledu nejen ayurvédy, ale i třeba funkční medicíny, nás to bude zevnitř vyživovat a hřát delší dobu. Má to vliv na mikrobiom, nervový systém, mozek a mnoho dalších systémů. Teplo pak bude pomáhat rozpouštět hleny a tím rychleji odvádět mrtvé virové buňky. Takže ideálně myslet na to, aby to bylo teplé a aby to bylo výživné a dobře stravitelné. Vhodné je také zapojení prebiotik a probiotik. Prebiotik třeba v podobě vařené zeleniny a probiotika mohou být třeba kysané zelí, kimči, kefír.
Vitamin C
Známý také jako kyselina askorbová, má významné úlohy v ochraně těla před volnými radikály jako silný antioxidant, což může vést ke snížení zánětů spojených s infekcemi. Dále podporuje imunitní systém tím, že ovlivňuje produkci a funkci bílých krvinek, klíčových hráčů v obraně těla, a zvyšuje tvorbu protilátek. Při onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, má schopnost snižovat intenzitu a dobu trvání příznaků, což může pomoci urychlit proces zotavení. V mnoha studiích se uvání vysoké dávkování při akutní fázi až 4000 mezinárodních jednotek. (*1)
Vitamin D3
Vitamin D3 hraje klíčovou roli v imunitní odpovědi tím, že ovlivňuje mnoho buněčných a molekulárních procesů. Jedním z hlavních způsobů, jakým pomáhá v boji proti infekcím, je jeho schopnost podporovat tvorbu antimikrobiálních peptidů, jako je katelcidin, které mají antimikrobiální účinky proti bakteriím, virům a dalším patogenům. Vitamin D3 také moduluje imunitní buňky, včetně makrofágů a T-lymfocytů, což zvyšuje schopnost imunitního systému rozpoznat a zničit infekční agens. Studie naznačují, že nedostatek vitaminu D3 může snížit imunitní funkci a zvýšit náchylnost k infekcím. Jeho dávkování se v akutních fázích pohybuje od 6000 jednotek do 10 000 ui. (*2)
1,3-1,6 beta-glukany
Beta-glukany mohou stimulovat produkci protilátek, což jsou proteiny vytvářené imunitním systémem k identifikaci a neutralizaci cizích částic, včetně virů. To může zvýšit schopnost těla rozpoznat a bojovat proti virům, jako je ten způsobující chřipku. Beta-glukany mohou pomoci stimulovat imunitní systém. Působí na makrofágy, bílé krvinky, které hrají klíčovou roli v obraně těla proti infekcím. Zvyšují aktivitu makrofágů, což znamená, že jsou efektivnější v boji proti patogenům, jako jsou viry a bakterie. (*3)
Kvalitní a komplexní multivitamin
Multivitamin má díky své komplexní podobě vliv na jakýkoliv proces v našem těle. Zařadili jsme ho sem proto, abychom upoznornili na nutriční podvýživu, která je v naší populaci hojně rozšířena. Právě v době, kdy se naše tělo vypořádává s infekcí, virem, chřipkou, nebo jiným útočníkem spotřebovává spousty výživy na buněčné procesy. Proto je Multivitamin skvělým pomocníkem. My ho samozřejmě doporučujeme užívat preventivně i mimo akutní stavy. Tento od Trime je na našem trhu to nejkvalitnějším k dostání.
Závěrem můžeme konstatovat, že náš imunitní systém je neuvěřitelným a složitým mechanismem, který nás chrání před různými viry a infekcemi. Abychom mu mohli pomoci, měli bychom dbát na vyváženou stravu, doplnění klíčových živin, jako jsou vitamin C, vitamin D3 a beta glukany, a přijmout správné životní návyky, jako je dostatek spánku a pravidelný pohyb. Mějme na paměti, že zdravý životní styl je nejlepší obranou proti nemocem. S péčí o náš imunitní systém můžeme čelit výzvám, které nám přináší viry, s větší silou a odolností. Buďme svými vlastními superhrdiny a pečujme o své zdraví s láskou a péčí.
1/2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32252338/
3/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35289343/