Jestliže se zajímáme o naše dlouhodobé zdraví, měla by být péče o Autofágii, jeden z hlavních pilířů našeho zájmu.
Doplňse.cz
Autofagie je důležitý proces, který se odehrává na úrovni zdraví buněk. Během tohoto procesu dochází k rozkladu a recyklaci buněčných komponent, které nejsou funkční nebo jsou poškozené. Konkrétně se jedná o látky, jako jsou proteiny, organely, lipidy a nebo sacharidy. Tyto látky vytvářejí nám dobře známé volné radikály. V odbornějších kruzích se těmto látkách říká senescentní buňky (Zombie buňky) Tento proces Autofagie je kritický pro udržení homeostázy v buňkách a těle jako celku a pomáhá chránit před různými patologiemi, jako jsou neurodegenerativní choroby, různé druhy rakoviny a další rozšířené civilizační nemoci a s tím spojené zrychlené stárnutí.
Než se vrhneme ještě hlouběji, pojďme si sem dát dvě studie na toto téma
Studie zkoumala vliv resveratrolu na autofagii u myší s metabolickým syndromem a ukázala, že podání resveratrolu výrazně zlepšilo funkci mitochondrií, snížilo hladinu zánětlivých cytokinů a zvýšilo aktivitu autofagie v játrech myší. Bylo použito několik experimentálních skupin myší, které byly ošetřovány dietou s vysokým obsahem tuku. Resveratrol vedl k významnému zlepšení funkce mitochondrií a snížení zánětlivých procesů v játrech myší s metabolickým syndromem. Zvýšení aktivity autofagie může být spojeno s prevencí a léčbou metabolických chorob, jako je diabetes typu 2. Resveratrol může být účinným doplňkem stravy pro prevenci a léčbu metabolických onemocnění.
(Resveratrol aktivuje enzym sirtuin, který je klíčový pro regulaci autofagie v buňkách. Sirtuinové proteiny kontrolují mnoho buněčných procesů, včetně zánětlivých reakcí a stresové odpovědi. Stimulací sirtuinu může resveratrol aktivovat autofagii, což vede k odstranění poškozených buněk a proteinů, které by jinak mohly způsobit záněty a degradovat buněčnou funkci.)
Další studie, provedená na University of Michigan v roce 2014, zkoumala účinky stravovacího omezení na proces autofagie a délku života myší. Přerušované hladovění. Výsledky ukázaly, že myši, které byly krmeny s omezenou kalorickou dietou, měly vyšší aktivitu autofagie a výsledkem bylo, že se dožily v průměru o 13 % déle než kontrolní skupina.
Oh autofagie, tajemná a mocná, jejíž význam nám stále nebyl moc znám. Avšak věda se snaží nám to prozradit, jak změnou životního stylu, můžeme ji povzbudit.
Z Těchto dvou studií může vidět, že má Autofagie vliv na délku zdraví u myší. Zároveň nám ukazují, že kvalita Autogafie je ovlivněna principy jako doplňky stravy, nebo stravovací omezení. Může to naznačovat, že to má vliv i na naši délku života? Na to se podíváme v pokračování toho dle článku.
Hormetický stresor je biologický proces, který vyvolává krátkodobý stres v organismu, a tím spouští kaskádu reakcí, které vedou ke zlepšení celkové kondice a odolnosti organismu vůči stresu. To znamená, že když organismus čelí mírnému stresu, jako je například cvičení, nedostatek kyslíku nebo krátkodobý hlad, může to vést k adaptaci organismu a zvýšení jeho odolnosti vůči stresu. Zde je ona odpověď na studie, které jsme zmínili výše.
V dnešní době se lidé často snaží vyhýbat stresu (což je jedna z příčin rychlejšího stárnutí, náš pohodlný životní styl nás vlastně zabíjí. Tělo nemá možnost zažít nepohodlí, nemůže se trénovat na náročné období a tím nemůže posilovat přirozené principy dlouhověkosti), zpět ke stresu, hormetický stresor je důležitý pro zdraví a celkovou kondici organismu. Jeho aplikování do našeho života může vést k lepšímu fyzickému i mentálnímu zdraví, ke zlepšení kognitivních funkcí, zvýšení vitality a snížení rizika chronických onemocnění.
Hormetický stresor funguje na principu hormeze, což je biologický jev, kdy nízká dávka nějakého stresoru má stimulační účinek na organismus, zatímco vyšší dávka může mít negativní dopad. Když je organismus vystaven hormezi, aktivují se enzymy, antioxidanty a další ochranné mechanismy, které mohou vést k lepšímu zdraví a odolnosti vůči stresu. Díky Hormezi v určité dávce se tedy náš organizmus z dlouhodobého hlediska trénuje a posiluje. Můžeme to vidět všude kolem sebe. Klasický příklad je člověk, který chodí po posilovny a pravidelně cvičí, bude trénovaný a vydrží daleko více, než člověk co je typický gaučový typ.
Hormetický stresor může stimulovat autofagii, což znamená, že když se tělo dostane do mírného stresu, začne se samovolně čistit a regenerovat. To znamená, že hormetický stresor může být vynikajícím nástrojem pro stimulaci autofagie v těle.
Když máme nějaký Hormetický stres v našem těle tak automaticky vznikají odpadní látky, ty naše dobře známé volné radikály. To vyburcuje naše tělo k procesu úklidu a musí přijet popeláři, aby uklidili právě ony volné radikály. Díky tomu my trénujeme celé naše tělo přes krátkodobí stres, až po procesy Autofagie. Z dlouhodobého hlediska velice výhodné principy pro zpomalení stárnutí.
Senescentní buňky vznikají jako důsledek akumulace poškození v buněčných mechanismech, například poškození DNA, buněčných membrán nebo mitochondrií. Tyto poškození mohou být způsobeny například přirozeným procesem stárnutí, expozicí toxickým látkám, zářením, zánětem nebo právě dávkou hormetického stresoru. Buněčný mechanismus senescence slouží jako ochranná reakce organizmu ( je tedy žádoucí), která brání rozvoji rakoviny, ale když jich máme moc, přispívá k procesu stárnutí a zhoršení funkce tkání. Na vychytávání těchto potvůrek, když se nám v organismu přemnoží slouží mimo jiné takzvané senolitické látky, jako je třeba Quercetin, nebo ve studii zmíněný Resveratrol. Mají schopnost vypořádat se s těmito Zombie a odvést je z těla pryč.
Nyní víme, že proces zrychleného stárnutí a s ním spojené zdravotní neduhy, je dán naší pohodlností a neochotou se vystavovat nějakému nepohodlí. Naše pohodlí nás pomalu, ale jistě zabíjí a to díky tomu, že naše těla nemají kvalitně vybudované ochranné mechanismy. Jeden z velmi důležitých ochranných mechanismů je proces zvaný Autofagie. Autofagii si můžeme představit jako takové popeláře, kteří uklízí nahromaděný bordel v našem organismu. Čím více stárneme a potýkáme se s různými nemocemi, zraněními, stresem atd, tím více bordelu ( senescetních buněk, volných radikálů…) se nám v těle množí, ale zároveň čím více jsme pohodlní, tím více jsou pohodlní i naši popeláři, neboli Autofagie. Tento bordel, tyto Zombie buňky se v těle hromadí a co více Zombie se množí a dokáží nakazit další zdravé buňky až je z toho celá kolonie Zombie a naše stárnutí se zrychluje, procesy sebe uzdravování zpomalují, síla z těla odchází.
Co proto můžeme dělat??
Musíme zvednout zadek a jít se vystavit nepohodlí. Různé tipy na nepohodlí najdete v našich článcích a nebo s námi můžete jít třeba na Ledovou expedici Sněžka v kraťasech. Zvolte si tedy svoje nepohodlí a hurá do něj. Nepohodlí je pro naše tělo Hormetický stresor, což je krátká expozice stresovou situací, která nás z dlouhodobého hlediska posiluje. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Viz ony studie, co jsme zmínili v článku úplně nahoře. Hormetický stres v těle posiluje Mitochondrie ( o nich příště) a mimo jiné vyváří buněčný odpad. Tento odpad je potřeba uklidit a na to máme v těle naše popeláře, neboli Autofagii. Popeláři jsou celý natěšení, aby mohli plnit svoji funkci a dostat zaplaceno. Díky plnění své funkce, prostě pouklízí, tak dostanou zaplaceno a můžou si koupit nové popelářské auto, které zvládne nabrat více bordelu a tudíž je lepší a lepší. V našem těle je tedy větší pořádek, senescentní buňky (Zombie) nám zlikvidují a zbytek buněčného mixu může naše tělo znovu použít na tvorbu nových buněk. Díky tomuhle a také konzistenci z dlouhodobého hlediska posilujeme základní pilíře našeho zdraví a dá se předpokládat, že se budeme těšit lepšímu dnešku a také zítřku. Všeobecně tak budujeme dlouhověkost a kvalitní Autofagie je s tím velmi úzce spojena.
Něco na odlehčení a to je pro nyní vše
Jak říká stará průmyslová přísloví: „Když chceš opravit stroj, dej mu více oleje.“ A v případě lidského těla by to mohlo být: „Když chceš opravit své zdraví, dej svému tělu více autofagie!“