Příležitost pro lepší výživu ve své každodennosti

„Ahoj, rád bych se vám nejdříve v krátkosti představil. Kontext mých slov je stejně důležitý jako hodnota slov samotných. Díky tomu si dokážete spojit, proč člověk, který nemá vystudovanou medicínu, ale má za sebou svoje vlastní uzdravení, vám má co předat v souvislosti s lepší výživou.“

Jsem člověk, který považuje za důležité komunikovat a sdílet to, s čím má reálnou zkušenost. Moje zkušenosti v oblasti budování zdraví pochází jak z vlastních zkušeností, tak z řad několika stovek klientů, se kterými jsem měl tu čest. Jako malý jsem měl různé zdravotní problémy, kterých jsem si tehdá tolik nevšímal. Byly to v populaci hojně se vyskytující problémy s trávicím ústrojím, alergie, astma, dušení, kvalita pokožky, ekzém, bolesti hlavy, špatný spánek. Jednoho dne jsem si řekl: „Dost, já se uzdravím!“ A tak se také stalo.

Zjistil jsem že, západní medicína je skvělá na akutní zákroky a měření, ale k celostnímu přístupu ke zdraví, má hodně daleko.

Jan Vojtěchovský

Některé z těchto nemocí jsou označovány jako autoimunitní. Moc zajímavé slovo ke zkoumání, když jsem se ho na internetu dočetl. Cesta četby na internetu a v knihách začala po mém rozhodnutí odejít z klasického systému lékařské medicíny a udělat další krok pro lepší zdraví. Bylo to v návaznosti na nekonečné prohlídky, vyšetření, zkoumání, prášky, posílání na jiná oddělení a další farmaceutická léčiva. Tohle kolo mi kolem věku 19 let přestalo dávat smysl. Zeptal jsem se jasně paní doktorky, zdali mi dokáže pomoci. Její odpověď byla, že autoimunitní nemoci se nedají vyléčit, ale můžeme zmírňovat jejich následky. Tehdy jsem se rozhodl, že to tak mít nechci, od doktorů jsem odešel a převzal odpovědnost za své zdraví sám.

Vzděláváním a praxí, k lepšímu zdraví

Následovala dlouhá cesta vzdělávání se v oblasti zdraví. Navštívil jsem několik kurzů, zúčastnil se seminářů, přečetl spoustu knih, bavil se s různými odborníky. K tomu všemu jsem však musel aktivně řešit můj zdravotní stav. Nebylo tedy času nazbyt. Jakmile jsem se dozvěděl novou informaci, začal jsem ji aplikovat. 

Pokud by vás tento příběh více zajímal, můžete si poslechnout jeden z podcastů.

Postupem času jsem si dokázal vybudovat informační základnu a intuitivní procesy, na kterých stavím svůj systém celostní péče o lidské zdraví. Nyní se nacházím ve zdravotním stavu, kdy mám 95 % veškerých problémů, které mě trápily v minulosti, za sebou. Postupnými kroky mi vymizely ze života. Právě o těchto krocích, v rámci celkového přístupu ke zdraví, vás chci v projektu Doplňse.cz postupně informovat, rozvíjet, ukazovat a učit. Opírám se o principy přirozené moudrosti a intuice, propojené s moderní vědou a výzkumy. 

Na začátek vám poskytnu pár praktických informací a tipů, které můžete zařadit již dnes. 

  1. Identifikuj si svůj stav 
  • Než budeme cokoliv dělat, je dobré zjistit, jak jsme na tom. Jaký je náš výchozí bod. Diagnostiku můžete udělat vícero způsoby. Tím prvním může být papír, na který si napíšete od 1-10 zdravotní stav, ve kterém se nyní nacházíte. Kdy 1 je nejhorší a 10 je, že se cítíte úplně skvěle. Tohle je základní zhodnocení, které můžete rozfázovat do skupin. Jednou ze skupin může být jídelníček, další může být pohyb, další třeba odpočinek, přidejte ještě spánek a zkuste si zapřemýšlet i nad tématem vztahu sám k sobě. Nad každou skupinou se nadechněte, ztište se a nechte k sobě intuitivně přijít nějaké číslo. Skvěle, právě jste provedli intuitivní diagnostiku a víte, na čem můžete začít pracovat. 
  • Další z možných diagnostik, které jsou už více hloubkové a postavené na vědě, může být krevní a jiné testování. Tohle téma je velmi obsáhlé a tak ho zde nebudu rozepisovat. Více se o něm rozepíšu v článku, který vytvořím speciálně na krevní testování. Pokud byste chtěli měření aplikovat již nyní, doporučuji testy, které máme na e-shopu: Balance testVitamin D test
  1. Napoj svůj denní režim na cirkadiánní rytmus
  • Satchin Panda ve své knize Cirkadiánní kód zmiňuje experiment, který dělali na myších. Jedné skupině dávali jídlo celý den a velmi brzy se u nich začaly rozvíjet různé civilizační nemoci. Druhé skupině dávali stejný typ jídla, ale pouze v 10 hodinovém stravovacím okně. To znamená, že měli 14 hodin půst na vodě a 10 hodin, kdy mohli jíst. U těchto myší se za stejný čas jako u předchozích myší ale nezačaly civilizační problémy rozvíjet. Velice v krátkosti jsem teď popsal veliký přínos nastavení cirkadiánního rytmu do vaší každodennosti. Zkuste si tedy nastavit čas mezi prvním a posledním jídlem do rozmezí maximálně 10 hodin. Pokud byste chtěli být ještě efektivnější, zkuste, aby byl čas snídaně a večeře každý den stejný. Díky tomu ulehčíte svému trávení a tělo bude vědět, v jaký čas má začít procesy pro trávení. Zároveň to ale není dogma a i s tímto plánem si můžete hrát. 
  1. Zařaď do svého jídelníčku 6-8 porcí čerstvé zeleniny
  • Na světě jsou skupiny lidí, nebo možná lépe řečeno společenství lidí, kteří se dožívají vyššího věku, než je běžné. Najdete je pod označením Modré zóny. V těchto Modrých zónách, které jsou skvělým tipem pro zkoumání a studium, najdeme jeden z principů dlouhověkosti. A to je právě zařazení celistvých a čerstvých potravin, pokud možno v lokální verzi. Tento princip následují i v Modrých zónách, kde baští zhruba kolem 6-8 porcí ovoce a zeleniny denně. 
  • Pojmenuj si, kde děláš chyby, a vyřaď z jídelníčku to, co ti neslouží. Doporučuji co nejvíce omezit bílý cukr, chemické potraviny, procesované potraviny, slazené nápoje, smažená jídla a fast food. 
Zařaď do svého jidelníčku čerstvou zeleninu
  1. Podívej se po funkčním doplňku pro zdraví
  • O doplňcích toho můžeme načíst spoustu. Doplňky stravy jsou dle mého reakce na stále se zvyšující tlak na výkon a stále se snižující kvalitu surovin v běžných supermarketech. O doplňcích a jejich přínosu se zmiňuji v tomto článku. Z mých zkušeností je důležité zásobovat tělo funkčními nutrienty. Ty najdeme v celistvých a čerstvých potravinách v rámci bohatého a vyváženého jídelníčku. A určitě se vyvarovat průmyslově zpracovaných, chemií naplněných potravin. To ovšem může být oříšek a né každý ví, co to znamená. Zde pak může přijít možnost doplňku stravy. Každý z nás je jedinečný a potřebuje jiný doplněk. Každý máme jiný životní styl a nebo jiné výchozí nastavení našeho zdraví. Jako preventivní bych tak mohl doporučit produkt s omega 3 mastnou kyselinou, multivitamín a hořčík. Tohle kombo se dá užívat po celý rok. Na zimu pak doporučuji zařadit vitamín D3. A to hlavně kvůli tomu, že jsme více zavření v budovách a slunce na obloze není tolik vidět, stejně jako úhel, pod kterým dopadají paprsky na naše těla není optimální. Doplňky stravy doporučujeme konzultovat s odborníkem a nebo v rámci krevního testování. 

Na našem webu Doplňse.cz najdeš další články, informace, studie a doporučení, které jsou obrovsky důležité v celostním pojetí našeho zdraví. Jsme tým odborníků a také nadšenců do témat lidského zdraví. Většinu informací, technik, produktů a postupů každý z nás používá a tak vás informujeme jen o tom, co sami známe. 

Pro jednodušší přehled jsem napsal knihu, najdeš ji na mé stránce

Pokud by ses chtěl posunout v rámci svého zdraví a životního stylu dále, nabízím možnost osobních konzultací. Můžeš mě kontaktovat na e-mail: janvojtechovsky@seznam.cz 

Jan Vojtěchovský
Tématu zdraví, lidské biologie a potenciálu se věnuje od 17 let. Spoluzakladatel Doplňse.cz. Spolumajitel firmy Yummigos. Ve 22 letech vybudovat svoji restauraci s centrem pro vzdělání. Konzultant v oblasti celostního přístupu ke zdraví. Milovník tématu Dlouhověkosti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů